O autorze
Analityk ds. Korei. Adiunkt w Polskiej Akademii Nauk. Wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej. Pomysłodawca portalu northkorea.pl i redaktor portalu nicolaslevi.wordpress.com o Półwyspie Koreańskim.
Doktor Polskie Akademii Nauk, magister ekonomii. Francuskie Studia podyplomowe z gospodarki żywnościowej. Analityk ds. Korei w Think Tanku "Centrum Studiów Polska Azja". Członek Rady Eksperckiej Think Tanku (www.mttp.pl).
Od ponad 7 lat, stały współpracownik w Centrum Badań Azji i Pacyfiku Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalizuje się w Sprawach Koreańskich (Korea Północna, Korea Południowa).
Redaktor książki "Korea Północna: poszukując prawdy" (wydawnictwo Kwiaty Orientu). Autor Książki System Polityczny Korei Północnej . Niebawem ukaże się jego książka o nowych elitach Korei Północnej.
Nie jest członkiem partii politycznej. Jest niezależnym konsultantem dla mediów polskich i południowokoreańskich. Jest także autorem ponad 100 artykułów publicystycznych i naukowych. Publikował m.in. na łamach takich czasopism i serwisów internetowych jak „The British Association of Korean Studies”, „Foreign Policy”, „Najwyższy Czas”, „Obserwatorium Finansowy”, Stosunki Międzynarodowe”, „DailyNK.com”, „Kontrateksty” i „Forum Rozwoju Edukacji Ekonomicznej”. Jest stałym konsultantem dla amerykańskiego serwisu „Radio Free Asia” i południowokoreańskiego serwisu ds. Korei Północnej „DailyNK.com”. Wypowiadał się na temat problematyki północnokoreańskiej m. in. w TVN 24, TOK FM, TVP, Superstacja, Polsat oraz portalach opiniotwórczych takich jak gazeta.pl, azjapacyfik.pl, psz.pl. Prelegent na licznych międzynarodowych konferencjach (m. in. w Korei Południowej, Rumunii, Węgry,...) o tematyce Koreańskiej.
Jest współautorem książki „Świat i Polska wobec globalnych wyzwań” pod red. Ryszarda Żelichowskiego, wydanej przez Instytut Studiów Politycznych PAN wspólnie z Collegium Civitas w 2009 roku. W celach badawczych zwiedził Koreę Południową oraz Koreę Północną. Współpracuje z niezależnym instytutem badawczym Sejong w Seulu. Mówi biegle po francusku oraz włada językami polskim, angielskim oraz w solidnym stopniu komunikatywnym niemieckim i koreańskim.

Gorące dni na Półwyspie Koreańskim

– Prawdopodobnie będzie miała miejsce kolejna próba jądrowa lub próba rakiet balistycznych. Takie wydarzenie może zdarzyć się przed urodzinami twórcy Korei Północnej Kim Ir Sena, akurat te urodziny odbędą się za dwa tygodnie. Najbliższe dni będą najbardziej gorące na Półwyspie Koreańskim – oceniał na antenie TVP Info Nicolas Levi z Centrum Studiów Polska-Azja.

Władze w Seulu poinformowały dzisiaj, że Korea Północna nie wpuściła pracowników z Południa do znajdującego się na jej terytorium kompleksu przemysłowego Kaesong. Korea Północna zgodziła się na wyjazd przebywających już tam obywateli Korei Południowej. Zdaniem komentatora TVP Info „zamknięcie tego kompleksu to poważne wydarzenie w całym kryzysie koreańskim”. – Póki co, niektórzy Koreańczycy z południa wciąż są w tej strefie i nie mogą wrócić, ale poczekajmy parę godzin, parę dni, mam nadzieję, że znajdzie się dyplomatyczne rozwiązanie – mówił Nicolas Levi.

– Nie zapominajmy o tym, że bardzo dużo firm południowokoreańskich funkcjonuje w Korei Północnej tylko w innych częściach kraju i póki co, te firmy normalnie działają. Koreańczycy z Południa dalej tam mieszkają i dalej tam pracują – przyznał.

Zdaniem eksperta „ciężko zrozumieć, dlaczego sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak napięta”. – Koreańczycy są niestety zmuszeni do przeprowadzenia kolejnej próby jądrowej i szukają pretekstu. Tym pretekstem są manewry amerykańskie i reakcja południowokoreańska na zamknięcie tego kompleksu – mówił. Znawca Korei uspokajał jednak, przyznając, że jego zdaniem „do wojny nie dojdzie”. – Ale prowokacje są prawdopodobne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...