O autorze
Analityk ds. Korei. Adiunkt w Polskiej Akademii Nauk. Wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej. Pomysłodawca portalu northkorea.pl i redaktor portalu nicolaslevi.wordpress.com o Półwyspie Koreańskim.
Doktor Polskie Akademii Nauk, magister ekonomii. Francuskie Studia podyplomowe z gospodarki żywnościowej. Analityk ds. Korei w Think Tanku "Centrum Studiów Polska Azja". Członek Rady Eksperckiej Think Tanku (www.mttp.pl).
Od ponad 7 lat, stały współpracownik w Centrum Badań Azji i Pacyfiku Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalizuje się w Sprawach Koreańskich (Korea Północna, Korea Południowa).
Redaktor książki "Korea Północna: poszukując prawdy" (wydawnictwo Kwiaty Orientu). Autor Książki System Polityczny Korei Północnej . Niebawem ukaże się jego książka o nowych elitach Korei Północnej.
Nie jest członkiem partii politycznej. Jest niezależnym konsultantem dla mediów polskich i południowokoreańskich. Jest także autorem ponad 100 artykułów publicystycznych i naukowych. Publikował m.in. na łamach takich czasopism i serwisów internetowych jak „The British Association of Korean Studies”, „Foreign Policy”, „Najwyższy Czas”, „Obserwatorium Finansowy”, Stosunki Międzynarodowe”, „DailyNK.com”, „Kontrateksty” i „Forum Rozwoju Edukacji Ekonomicznej”. Jest stałym konsultantem dla amerykańskiego serwisu „Radio Free Asia” i południowokoreańskiego serwisu ds. Korei Północnej „DailyNK.com”. Wypowiadał się na temat problematyki północnokoreańskiej m. in. w TVN 24, TOK FM, TVP, Superstacja, Polsat oraz portalach opiniotwórczych takich jak gazeta.pl, azjapacyfik.pl, psz.pl. Prelegent na licznych międzynarodowych konferencjach (m. in. w Korei Południowej, Rumunii, Węgry,...) o tematyce Koreańskiej.
Jest współautorem książki „Świat i Polska wobec globalnych wyzwań” pod red. Ryszarda Żelichowskiego, wydanej przez Instytut Studiów Politycznych PAN wspólnie z Collegium Civitas w 2009 roku. W celach badawczych zwiedził Koreę Południową oraz Koreę Północną. Współpracuje z niezależnym instytutem badawczym Sejong w Seulu. Mówi biegle po francusku oraz włada językami polskim, angielskim oraz w solidnym stopniu komunikatywnym niemieckim i koreańskim.

W ciągu trzech tygodni może dojść do próby jądrowej

- Jesteśmy trzy tygodnie przed urodzinami twórcy Korei, czyli Kim Ir Sena. Prawdopodobna wydaje się próba jądrowa. Korea szuka historii, którą będzie mogła pokazać na uroczystości - uważa Nicolas Levi, ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dzisiaj armia Korei Północnej została postawiona w stan gotowości bojowej. Rakiety i jednostki artylerii dalekiego zasięgu wycelowano w terytorium USA. To koreańska reakcja na loty amerykańskich bombowców B-52.

Stan gotowości to kolejna groźba, czy poważne zagrożenie?

Nicolas Levi: - To, że armia jest w stanie gotowości, nie oznacza, że na Półwyspie Koreańskim wybuchnie wojna. Jesteśmy trzy tygodnie przed urodzinami twórcy Korei, czyli Kim Ir Sena. Urodziny obchodzone są 14 kwietnia i można się spodziewać demonstracji sił.

Działania koreańskiego reżimu można przewidzieć?

- Po pierwsze jest wielce prawdopodobne, że coś stanie się na Półwyspie Koreańskim. Czy to będzie wojna? Raczej nie. Prowokacja? Prawdopodobne jest, że Korea Północna sprowokuje Koreę Południową. Może też dojść do ataków informatycznych, podobnych do tych, które miały miejsce ostatnio.

Przewidujemy, że coś się stanie, bo dwie najważniejsze uroczystości w Korei, czyli urodziny Kim Ir Sena i Kim Dzong Una dotychczas były pretekstem do pokazu sił północnokoreańskich. Korea szuka historii, którą będzie mogła pokazać. Prawdopodobna wydaje się także próba jądrowa, tak jak przy ostatnich urodzinach Kim Dzong Ila. Korea potrzebuje też takiej próby z przyczyn technicznych. Koreańczycy muszą potwierdzić niektóre badania nad bronią jądrową.


Na początku marca amerykański koszykarz Dennis Rodman osobiście powiedział przywódcy Korei Północnej, że jest jego "przyjacielem na całe życie". Wcześniej mieliśmy wizytę na półwyspie szefa Google Erica Schmidta. Groźby, a z drugiej strony wizyty znanych Amerykanów. O czym to świadczy?

- Korea prowadzi politykę dwulicową. Z jednej strony wydaje się, że reżim otwiera się, a z drugiej wiać, że polityka Korei nie jest do końca logiczna. Choć uważam, że ten kraj jest mimo wszystko stabilny i nieprzypadkowo prowadzi taką politykę. Same wizyty są niesamowite. Przecież Korea Północna werbalnie zagraża pokojowi na półwyspie, zagraża też USA. A z drugiej strony Stany wysyłają prezesa Google. Mimo wszystko to pozytywne, bo pokazuje zmiany, jakie zachodzą w tym kraju. Nie było żadnych takich wizyt w latach 80. czy 90. A z pierwszą ważną pojechał prezes egipskiej spółki, która zbudowała sieć komórkową.

Jak te wizyty są przedstawiane Koreańczykom?

- Mają charakter propagandowy. Są czysto symboliczne z punktu widzenia zwykłego obywatela, który ma przecież inne problemy. Co prawda wizyta szefa Google może coś zmienić w sferze informatycznej, ale dotyczy to tylko uczelni, gdzie niewielu ma dostęp do internetu. Z kolei podczas wizyty Dennisa Rodmana, władze podkreślały tylko, że jest Amerykaninem. Ludzie nie wiedzą kim on jest.

Korea przez wizyty znanych osób pokazuje, że jest silnym państwem. To element gry politycznej, dzięki czemu Korea łagodzi swój obraz jako kraju totalitarnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...